Wyznacz sobie cel


Ważną sprawą jest wyznaczenie sobie celu. Powinieneś być zdeterminowany i skoncentrowany na dążeniu do osiągnięcia tego, co sobie zaplanowałeś.
Możemy wyznaczyć sobie cele na krótki okres czasu, które są osiągane szybko, jak bieganie dziennie 5 minut po schodach, oraz cele na długi okres czasu, których efekty będą zauważalne po skończeniu określonego cyklu treningów. Cel zaplanowany w krótkim okresie czasu jest zdecydowanie łatwiejszy do osiągnięcia, a jego realizacja zwiększa motywację i wiarę w swoje możliwości. Cel zaplanowany na dłuższy okres czasu wymaga systematyczności i zaangażowania, gdyż jego osiągnięcie będzie możliwe dopiero po spełnieniu wytyczonych mniejszych etapów, z których się składa. 
Tak naprawdę cel będzie osiągnięty, kiedy Twój trening stanie się częścią twojego życia, dziennej rutyny. Tak jak jedzenie śniadania jest jedną z rutynowych czynności, tak samo trening. Czynność, nad wykonaniem której nie będziesz się zastanawiać.


Jaki sprzęt kupić dla siebie?


Jeśli planujesz zakup sprzętu sportowego zastanów się, jaki będzie Ci naprawdę potrzebny. Przemyśl, które partie ciała chcesz ćwiczyć i dobierz urządzenie odpowiednie do swoich potrzeb- nie tylko taki, który ładnie wygląda. Nie ma sensu kupić bieżnię, jeśli nie lubisz biegać. Nie chodzi przecież o to, żeby sprzęt docelowo służył za wieszak na ubrania.
Głównym celem każdego treningu jest podniesienie ogólnej kondycji organizmu, a przy okazji redukcja zbędnego tłuszczu i spalenie kalorii.
Maszyny do ćwiczeń kardio- fitness- dotyczą w większości ćwiczeń nóg jako największej grupy mięśni ciała. Podczas ćwiczeń na tego typu urządzeniach zwiększa się tętno oraz efektywny poziom treningu. Maszyny do ćwiczeń siłowych koncentrują trening w większości na ćwiczeniach górnych partii ciała- mięśnie klatki piersiowej, mięśnie ramion, przedramion oraz barków. Są to treningi służące poprawieniu rzeźby ciała oraz siły, a także przyrostu masy.
Wybierając odpowiedni sprzęt dla siebie należy dokładnie zastanowić się, co chcemy osiągnąć. Najpierw trzeba określić, którą partię mięśni chcemy wyćwiczyć, a następnie dobrać sprzęt z odpowiedniej grupy urządzeń sportowych.
W przypadku wątpliwości należy poradzić się trenera lub sprzedawcy, który pomoże dobrać sprzęt optymalnie do indywidualnych potrzeb.


Rozgrzewka 
 
Rozgrzewka jest bardzo ważnym elementem treningu. Poprzedzenie nią właściwego treningu może uchronić przed poważnymi urazami w postaci naciągnięć, kontuzji, gdyż organizm nie jest przystosowany do nagłego wysiłku. Najskuteczniejszą metodą przeprowadzenia rozgrzewki jest podzielenie jej na trzy etapy.
Pierwszy etap dotyczy ogólnie całego organizmu: układu krwionośnego, mięśni i ścięgien. Ma za zadanie pobudzić je do działania i przygotować do bardziej wytężonej pracy. Najlepszą formą ćwiczeń dla tego etapu jest lekki trucht przez 3 do 5 minut.
Drugi etap obejmuje te partie mięśni, które będziemy trenowali. Ćwiczenia tego etapu to krążenie głową, ramionami, biodrami, złączonymi kolanami oraz rozgrzewka stawu skokowego: stajemy na jednej nodze, palcami drugiej dotykamy ziemi i kręcimy raz w jedną, raz w drugą stronę.
Trzeci etap- rozciąganie (streching), dotyczy rozciągania mięśni, wzmocnienia stawów i ścięgien. Giętkość jest najczęściej opisywana jako miara tego, jak nasze ciało się porusza określane przez mięśnie i stawy. Im więcej wyginamy te części ciała, tym bardziej możemy poprawić możliwości ruchowe naszego organizmu.
Warto zapamiętać, że mięśnie, które pracują, muszą być naciągnięte. Rozciąganie natychmiast po ćwiczeniach mięśni powinno pomóc przywrócić długość i zmniejszyć poziom bólu po wysiłku mięśni, również po treningu siłowym.


 Jak się rozciągać:


  •  rozciągaj się tylko wtedy, kiedy ciało jest rozgrzane,
  •  rozciągaj się tylko do łagodnego dyskomfortu, nigdy do bólu,
  •  trzymaj każde rozciągnięcie przez 10- 20 sekund,
  •  odpocznij i powtórz rozciąganie. 


Trening w domu


Trening domowy może być jednym ze sposobów przyjemnie i pożytecznie spędzonego czasu. Niezwykle istotne jest ustalanie obszaru ćwiczeń w domu, dzięki czemu będziesz mógł ćwiczyć o każdej porze dnia i nocy, kiedy najbardziej Ci to pasuje.
Największą korzyścią ćwiczenia w domu jest to, że zaplanowane 30 minut na trening to faktycznie 30 minut od początku do końca, bez dodatkowego czasu straconego na dojazd i powrót, czy bez konieczności czekania na swoją kolej ćwiczenia na wybranym urządzeniu. Dlatego inwestycja w domowy sprzęt sportowy jest też dobrą inwestycją w oszczędzanie czasu. Nieważne czy jesteś zapracowany w firmie czy w domu, wszyscy jesteśmy zajęci naszymi codziennymi obowiązkami. Regularne ćwiczenie nie bardzo nam pasuje. Ale jeśli dobrze zorganizujesz swój czas i poświęcisz kilka minut dziennie, jesteś w stanie poprawić jakość swojego życia, znaleźć sposób na odreagowanie codziennego stresu. Posiadanie sprzętu sportowego w domu oznacza, że możesz wstać z łóżka, ubrać się i dać sobie 30 minut na trening i wziąć prysznic. Poranny trening, jeszcze przed śniadaniem, jest najbardziej korzystny z kilku powodów. Przede wszystkim wiąże się ze zwiększoną redukcją pokładów tłuszczu z organizmu. Podczas snu organizm spala mniej kalorii niż w ciągu dnia, magazynuje je- odkłada jako tłuszczyk. Więc podczas porannych ćwiczeń mamy okazję spalić ten odłożony zapas już po 10 minutach ćwiczeń. Dzięki temu wykształcają się szybciej endorfiny, hormony szczęścia, co zapewnia nam dobre samopoczucie na resztę dnia, a sam wysiłek pobudza nas do działania podobnie jak kawa.


Trening fitness
 
Ćwiczenia w celu poprawy krążenia są najważniejsze w ogólnej poprawie zdrowia, przy okazji przyczyniają się do spalania tłuszczu i poprawienia kondycji.
W dzisiejszych czasach większość manualnych czynności w codziennym życiu robią za nas maszyny, więc bardziej niż kiedykolwiek musimy sami wygospodarować trochę czasu dla naszego zdrowia. A fakt jest taki, że stajemy się coraz leniwsi i wygodni. Jak często zdarza Ci się jeździć w kółko w celu znalezienia miejsca parkingowego jak najbliżej centrum handlowego zamiast zaparkować na pierwszym wolnym miejscu i resztę drogi do centrum pokonać pieszo? To jest przykład współczesnego lenistwa. A przecież można potraktować taki spacer jako doskonały sposób pozbycia się dodatkowych kalorii. Fitness dla zdrowia- jest to doskonała forma ćwiczeń dla tych, którzy życzą sobie poprawić jakość życia i ogólne samopoczucie. Spokojny 'dobry dla zdrowia' trening kardio zwiększy Twój poziom sprawności, pomagając Ci przebrnąć przez codzienne zajęcia łatwiej i z większą energią. Intensywność przy tym rodzaju ćwiczeń wynosi 50-60% maksymalnego poziomu tętna przez 30 minut- ćwiczenie może być wykonywane przez większość dni w tygodniu. Fitness dla zgubienia wagi- chcąc osiągnąć znaczącą redukcję tłuszczu w ciele, Twoja sesja treningowa będzie musiała być bardziej intensywna (między 60-70% Twojego oszacowanego maksymalnego tętna) niż ta wymagana dla poprawy zdrowia. Taka sesja powinna być także wykonywana przez większość dni tygodnia przez ponad 30 minut i powinna być uzupełniona formą treningu siłowego.Trening intensywny
 
Intensywny trening nie jest już jedynie domeną kulturysty, lecz może być przeprowadzony przez każdego, kto wyraża wolę zgubienia zbędnych kalorii czy wyrzeźbienia sylwetki zgodnie z upodobaniami. Bardzo ważne przy takich treningach jest dobranie odpowiedniego poziomu intensywności oraz planu treningowego.
Intensywność dotyczy ilości serii, powtórzeń w serii, stosowanego obciążenia, przerw między ćwiczeniami i treningami oraz tempa. Poziom intensywności zależy od wymienionych czynników i jest regulowany przez każdego indywidualnie. Należy pamiętać, że im bardziej poziom jest zróżnicowany, tym nasz trening przynosi lepsze efekty i wpływa pozytywnie na motywację do dalszych treningów. Jednolity poziom intensywności może w dłuższym okresie czasu doprowadzić do znużenia i w konsekwencji do zaprzestania trenowania. Najlepiej przeprowadzać treningi przeplatane- po serii intensywnych, seria lżejszych (lub co najmniej jeden). Zbyt duża ilość treningów intensywnych może doprowadzić w dłuższym okresie czasu do przetrenowania, natomiast zbyt duża ilość treningów lekkich może doprowadzić do zastoju w rozwoju mięśni, czyli żadna z metod nie przyniesie upragnionego efektu.Dobry plan treningowy to kolejny klucz do sukcesu. Powinien dotyczyć planowania treningów w dłuższym okresie czasu i zwierać wszystkie składowe intensywności. Dobrym nawykiem jest prowadzenie zeszytu do treningów, gdzie będziemy notować czego trening dotyczy. Pomoże to w przyszłości przy analizowaniu ewentualnych postępów.
Każdy trening powinien być ukierunkowany na konkretny cel, ćwiczenia przy treningu na masę będą się różniły intensywnością od treningu na siłę czy rzeźbę. 


Regeneracja
 
Regeneracja jest bardzo ważnym elementem w ogólnym planie treningowym. Obok odpowiedniej diety oraz regularnych treningach jest ważnym czynnikiem przyrostu masy mięśniowej, bowiem mięśnie rosną podczas odpoczynku. Dlatego należy odpowiednio o nie zadbać, poprzez zapewnienie odpowiedniego czasu odpoczynku oraz sposobu- doskonałym rozwiązaniem jest sauna, pływanie, masaże. Średnia długość odpoczynku po serii powinna wynosić od 2 do 5 dni, w zależności od rodzaju treningu.


Odżywianie
 
Kolejną istotną sprawą dla osiągnięcia zamierzonego efektu treningu jest właściwe odżywianie. Ciężko będzie zobaczyć upragniony efekt, jeżeli będziesz jadł dużo wysokokalorycznego pożywienia, dostarczając tak dużej ilości kalorii, że organizm nie pozbędzie się ich podczas treningów. Musisz zmienić podejście do jedzenia- zacząć o nim myśleć jak o paliwie dającym siłę Twojemu organizmowi, a nie rutynową czynnością wykonywaną kilka razy dziennie. Właściwie zbilansowane odżywianie wcale nie oznacza głodówki czy jedzenia wyłącznie tego, co niedobre ale zdrowe. Sekretem zdrowego, zbilansowanego stylu życia jest wprowadzenie zdrowego planu jedzenia dla większości dni tygodnia i pozwolenie sobie na jeden dzień luzu (zwykle podczas weekendu, jako że jest to czas, kiedy większość z nasz wychodzi, je na zewnątrz, pije alkohol).  Nie powinno się pozbawiać przyjemności, gdyż zdecydowanie negatywnie wpłynie to na entuzjazm i motywację, która jest motorem dla ćwiczącego. Nie powinniśmy ciągle odmawiać jedzenia (chyba że z powodów chorobowych), bo dieta to 'właściwy plan odżywiania', a nie sposób na męczenie się. W celu ułożenia właściwie zbilansowanej diety należy udać się do dietetyka, który ułoży nam indywidualny plan żywienia w oparciu o nasz stan zdrowia i plan treningowy. Często oprócz odpowiedniego żywienia stosuje się odżywki- suplementy diety, które również dostarczają witamin niezbędnych przy rozwoju odpowiednich grup mięśniowych. W tym przypadku również najlepiej skonsultować się z lekarzem lub specjalistą.